Mobile phone virus

Vīruss telefonā! Kā rīkoties?

Share
  • 1
    Share

Nesen piedzīvoju situāciju, kad pazīstamam cilvēkam telefonā bija iekļuvis vīruss. Patiesībā tas nebija vīruss, bet gan ļaunprātīga programma, kura ik pa brīdim parādīja pilna ekrāna reklāmas. Jautājums paliek, kā gan lai parasts lietotājs saprot kas ir nokļuvis viņa telefonā un ko tagad iesākt.

Mans ieteikums ir nemēģināt saprast kāds vīrus ir jūsu telefonā. Ja jūsu telefona darbība ir traucēta vai aplikāciju uzvedība ir citādāka nekā parasti, tad pastāv pamatotas bažas, ka telefonā ir ļaunprogrammatūra.

Visdrošāk šādās situācijās ir uzskatīt, ka ir noticis vissliktākais scenārijs un atbilstoši tam rīkoties.

Tātad ko darīt, ja telefons sāk aizdomīgi uzvesties? Ko darīt ja manā telefonā ir vīruss?

Palīdzēsim atrisināt jūsu IT jautājumu

Ja uzskatāt, ka jūsu telefonā ir kāda ļaunprātīga programma, ir nepieciešams sekot zemāk minētajam 3 soļu scenārijam:

  1. Pārtraukt lietot telefonu. Ja jums ir radušās aizdomas, ka telefonā varētu būt kāda ļaunprātīga programmatūra, pārstājiet lietot telefonu. It īpaši tas attiecas uz jebkādu aplikāciju lietošanu. Lietojot inficētu telefonu, pastāv liels risks, ka informāciju kuru ievadīsiet telefonā tiks nosūtīta citām personām.
  2. Necensties atrast un iztīrīt ļaunprogrammatūru. Lietojot datorus, mēs esam pieraduši, ka, ja kaut kas slikts ir noticis ar datoru, mēs cenšamies veikt kaut kādus labojumus, uzinstalēt antivīrusa programmu, utt. Lai gan to var mēģināt darīt, tomēr es to neieteiktu. Pat, ja būsiet atraduši un atbrīvojušies no bīstamās programmatūras, tas negarantēs, ka telefonā nav nokļuvušas vēl kādas citas līdzīgas programmas.
  3. Veikt telefona rūpnīcas režīma iestatīšanu/telefona operētājsistēmas pārinstalāciju (factory reset – angļu val.). Citreiz to sauc arī par telefona atiestatīšanu sākotnējā veidolā. Lai arī varbūt tas izklausās kaut kas sarežģīts un grūti izpildāms, patiesībā to var paveikt jebkurš. Šādā veidā telefons atbrīvosies no bīstamajām ļaunprogrammatūrām un atkal droši to varēsiet lietot. Turklāt laika ziņā tas ir salīdzinoši ātrs process. Svarīgi: Atjaunojot telefonu nepiekrist ņemt iepriekš saglabāto telefona iestatījumu rezerves kopiju.

Šeit jūs varat noskatīties, kā ātri un droši veikt telefona atiestatīšanu – https://youtu.be/KJyy6jWjEmQ

Šie 3 nosacījumi jums palīdzēs salīdzinoši ātri un viegli atbrīvoties no vīrusa telefonā. Turklāt ir pat ieteicams ik pa laikam pilnībā atiestatīt savu tālruni tādā veidā atbrīvojoties no aplikācijām, kuras iespējams jau sen nelietojat.

Lai mazinātu risku, ka jūsu telefonā var nokļūt kāds vīruss ir ieteicams jau laicīgi parupēties par antivīrusa programmas uzstādīšanu. Rakstā Kā pārbaudīt telefonu ar Kaspersky bezmaksas antivīrusa programmu jūs varat iepazīties ar instrukciju, kā uzstādīt Kaspersky antivīrusu un kā veikt ļaunatūras pārbaudi telefonā ar šo programmu.

Par telefonā esošajiem failiem (fotogrāfijām, videofailiem) būtu jāpadomā laicīgi. Jau iepriekš ir jāuzstāda un jāpieslēdz failu augšupielāde uz mākonī esošo bezmaksas krātuvi, kā arī vēlams glabāt rezerves kopiju datoram un tīklam nepieslēgtā datu nesējā. Tādā veidā, ja būs nepieciešamība pēc telefona pārinstalācijas, jūsu dati būs drošībā un nebūs jādomā par to atjaunošanu un saglābšanu.

Visos gadījumos nav iespējams atrisināt problēmu saviem spēkiem, tādēļ nepieciešamības gadījumā mūsu speciālisti var sniegt konsultācijas un palīdzību saistībā ar datoru un telefonu problēmām, kā arī piedāvāt labāko risinājumu. Par mūsu sniegtajiem pakalpojumiem vairāk var uzzināt sadaļā Pakalpojumi.

3 thoughts to “Vīruss telefonā! Kā rīkoties?”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *