vīruss

Vīruss datorā! Ko darīt?

Share

No vīrusa iekļūšanas mūsu datoros un citās viedajās iekārtās nav pasargāts neviens. Postījumus vīrusu darbība nodara gan mūsu failiem (dokumentiem, bildēm), gan programmām, kuras lietojam. Nopietni apdraudēta ir arī mūsu privātā informācija, kā, piemēram, bankas dati, informācija par veselību utt.

Tomēr daudzos gadījumos lielākos zaudējumus rada nevis pats vīruss, bet gan cilvēku kļūdaina darbība saskaroties ar šādu situāciju.

Jums, kā lietotājam nav nepieciešams obligāti zināt kādā veidā iztīrīt datoru no vīrusa vai ari kā atjaunot zudušos datus. Bet jums ir jāzin kā rīkoties, lai maksimāli mazinātu ļaundabīgās programmas ietekmi uz datoru un jūsu datiem.

Aizdomas par vīrusu?

Viena no lielākajiem izaicinājumim sastopoties ar vīrusiem ir to konstatēšana. Var paiet daudzas dienas un pat nedēļas un mēneši pirms jūs  sapratīsiet, ka jūsu datora darbību ietekmē kāda ļaunprātīga programma. Ja vīrus ir labi izplānots, tad varbūt jūs pat nekad neuzzināsiet, ka tas ir bijis uz jūsu datora. Tomēr ir vairākas nianses datora darbībā, kas var norādīt uz svešu programmu eksistenci.

  • Dators strādā manāmi lēnāk. Ne visos šādos gadījumos vainīgs būs vīrus, tomēr vienmēr būtu jāizvērtē iemesli un likumsakarības kādēļ datora darbība ir palēlinājusies.
  • Ekrānā parādās izlecošie logi, par kuru izcelsmi jums nekas nav zināms.
  • Programmas aizveras pašas no sevis. Ne vienmēr šis apstāklis būs saistīts ar ļaundabīgu programmu. Tomēr izmaiņas normālu programmu darbībā var liecināt par nesankcionētām darbībām.
  • Interneta noslodze ir liela pat tad, kad neko nedarat datorā.

Būs gadījumi, kad izmaiņas datora darbībā būs izteikti pamanāmas. Šādās situācijās it īpaši ir nepieciešams operatīvi veikt darbības, lai pasargātu sevi. Bet arī, ja ir tikai aizdomas par ļaundabību programmu, nepieciešams darīt visu, lai novērstu potenciālos riskus.

Palīdzēsim atrisināt jūsu IT jautājumu

 

Kā rīkoties, ja datorā ir vīruss

Informācijas aizsargāšana

Pirmkārt ir jāpārtrauc aktīvi lietot dators. Ja to nevar izdarīt, tad vismaz neievadīt datorā vai interneta pārlūkā jebkādas savas paroles vai citu svarīgu informāciju.

 Antivīrusu programma

Izmantojot antivīrusa programmu, jāveica visu failu skenēšana. Tirgū ir pieejams plašs klāsts ar dažādām antivīrusu programmām. Lielākā daļa no tām pilnvērtīgi veic savu darbu. Tajā pašā laikā aizsardzībai pret vīrusiem un ļaunprātīgām programām var iztikt arī ar Windows 10 iebūvēto vīrusu aizsardzību. To kā lietot šo Windows 10 funkcionalitāti varat lasīt šeit – https://drossdators.lv/blog/parbaudit-datoru-ar-antivirusu-programmu/.

Datorsistēmas pilnīga atjaunošana

Ideālā gadījumā būtu nepieciešams pilnībā pārinstalēt datorā esošo operētājsistēmu. Vajadzīgo failu pārkopēšanu jāveic pieslēdzot inficētā datora disku pie cita datora un pārkopējot tikai konkrētos vajadzīgos failus. Turklāt papildus jāveic šo failu skenēšana, kuru veic no cita speciāli sagatavota datora.

 Datora izslēgšana

Situācijā, ja neesat pārliecināts vai paša spēkiem ir izdevies tikt vaļā no vīrusa jūsu datorā, tas būtu pilnībā jāizslēdz un jāsagaida speciālists, kurš drošāk veiks jūsu datora pārbaudi.

Datu rezerves kopijas

Ja līdz brīdim, kad saprotat, ka datorā ir vīrus, neesat veicis datu rezerves kopēšanu, tad nekādā gadījumā nedariet to tagad. Pieslēdzot ārējo datu nesēju pie inficētā datora un kopējot savus failus uz to, vienlaicīgi varat pārkopēt arī vīrusu. Gadījumā, ja uz jūsu datora ir šifrēšanas vīrus, tad var tik nošifrēti arī faili, kuri atrodas pieslēgtajos ārējos datu nesējos. Pārkopēt failus jūs varat izmantojot speciālas iekārtas vai arī  pieslēdzot datora disku pie cita datora un tad pārkopējot tikai nepieciešamos failus. Vēlams tos papildus noskanēt ar antivīrusa programmu. Tomēr šo darbību ieteiktu veikt zinošam speciālistam, kurš spēs atbilstoši nodrošināties pret turpmāku vīrusu izplatību.

Kā dzīvot turpmāk?

Tie kuri kaut vienreiz ir piedzējuši datora vīrusa radītās nepatīkamās sekas, turpmāk cenšas daudz rūpīgāk izturēties pret saviem failiem. Lai to izdarītu ir jāveic sekojošas darbības:

  • Failu rezerves kopiju glabāšana mākonī vai ārējā datu nesējā;
  • Antivīrusa programmas uzstādīšana uz datora un regulāra failu skenēšana;
  • Izvairīšanās no nezināmām un šaubīgām Interneta lapām.

Ievērojot tikai dažus piesardzības noteikumus ir iespējams izvairīties no lieka satraukuma un  samazināt laiku, kas nepieciešams lai atjaunotu datora darbību. Tāpat kā dators arī mobilie telefoni ir pakļauti vīrusu riskam. Kā rīkoties, ja vīruss ir iekļuvis mobilajā telefonā jūs varat uzzināt, izlasot šo rakstu – Vīruss teleofonā. Kā rīkoties?.

Visos gadījumos nav iespējams atrisināt problēmu saviem spēkiem, tādēļ nepieciešamības gadījumā mūsu speciālisti var sniegt konsultācijas un palīdzību saistībā ar datoru un telefonu problēmām, kā arī piedāvāt labāko risinājumu. Par mūsu sniegtajiem pakalpojumiem vairāk var uzzināt sadaļā Pakalpojumi.

One thought to “Vīruss datorā! Ko darīt?”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *