Vai tu izmanto šos 3 noteikumus lai pasargātu savu datoru un telefonu?

Share
  • 1
    Share

 

Jebkuras iekārtas drošība sākas ar drošas lietošanas pamatnoteikumiem. Ievērojot šajā rakstā minētos ieteikumus, jūs spēsiet izvairīties no daudziem potenciālajiem uzbrukumiem. Ir jāsaprot, ka mēs un mūsu rīcība ir pirmais aizsardzības garnizons pret ļaunām programmām un noziedzniekiem. Ja jūs sekosiet šiem 3 noteikumiem, jūs būsiet pasargāti no daudziem apdraudējumiem.

 

 Ja tu to nemeklēji, tad neuzstādi to

Daudzi apdraudējumi un uzbrukumi ir vērsti uz lietotāja piespiešanu uzstādīt datorā ļaunprātīgu programmatūru. Tas var tikt veikts caur apmānu, caur iebiedēšanu, vai arī kādā citā veidā. Pēdējos gados īpaši izplatīta ir iebiedēšanas taktika, jo tā ir viena no visefektīvākajām. Iebiedēšana parasti notiek caur izlecošo logu brīdinājumiem par jūsu datorā vai telefonā it kā esošajiem vīrusiem. Lai atbrīvotos no tiem, tiek piedāvāts uzinstalēt speciālu antivīrusa programmatūru. Parasti šī programma ir vai nu kā maksas pakalpojums vai arī pati uzvedas kā ļaunprogrammatūra.

Brīdī, kad cilvēks ir nobijies viņš nespēj pilnībā izvērtēt radušos situāciju. Tādēļ, pirms pakļauties baiļu impulsam, nepieciešams uzmeklēt un pārbaudīt informāciju par piedāvāto programmatūru vai interneta pārlūka papildinājumu (add-in). Pauzes paņemšana jums palīdzēs novērtēt paziņojuma pamatotību.

Pirmais noteikums attiecas arī uz e-pastu saņemšanu it kā no pazīstamiem sociāliem tīkliem vai bankas, kuros tiek lūgts veikt kādas darbības. Ja liekas, ka šis varētu būt patiess lūgums, tad iesaku izmantot nevis e-pastā esošo īsceļu uz bankas vietni, bet gan atvērt to izmantojot interneta pārlūkā esošās grāmatzīmes.

 

Ja uzinstalēji, tad atjauno

Daudzi datorlietotāji vienreiz uzinstalējot aplikāciju (Microsoft Office, Java, Adobe Flash, Adobe Reader, Skype u.c.) pēc tam par tās stāvokli vairs neinteresējas. Lietotājam ir svarīgi, lai tā pareizi funkcionē un tas arī viss. Šo netikumu ļoti plaši izmanto hakeri, kuri īpaši meklē šādas vecas programmas, lai izmantotu tajās esošos caurumus. Programmu ražotāji atklātos caurumus regulāri aizlāpa un piedāvā lietotājiem uzstādīt atjauninājumus. Katra datora lietotāja uzdevums ir sekot, lai produktu automātiskās atjaunošanas funkcija būtu aktivizēta. Saņemot informāciju par jauna atjauninājuma pieejamību, nepieciešams to uzstādīt uz sava datora.

Eksistē produkti, kuri veic jūsu programmu atjauninājumu pārbaudi un palīdz tos uzinstalēt.

 

Ja tu to vairs neizmanto, noņem to

Ar dažādām programmām pilns dators nav efektīvs dators. Tas pats attiecas arī uz telefonu. Programmu pārbagātība samazina gan datora ātrdarbību, gan arī tā drošību. Jebkura programma uz mūsu ierīcēm ir potenciāls apdraudējums. Lielu daļu no programmām mēs nemaz neizmantojam. Tomēr mūsu pienākums būtu sekot šo programmu atjauninājumiem, lai novērstu caurumu rašanos mūsu sistēmā. Ir diezgan apgrūtinoši sekot līdzi lielam skaitam programmu. Tādēļ, ja vēlaties ātrāku un drošāku datoru, noņemiet programmas (caur atinstalēšanu), kuras vairs neizmantojat.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *