Drošības riski pērkot lietotu datoru vai telefonu. Veidi kā tos mazināt.

Share
  • 1
    Share

 

Iegādājoties datoru vai telefonu cilvēki bieži nosliecas par labu lietotas tehnikas iegādei. Šāda izvēle nav peļama, jo daļa otreizējā tirgū pieejamās iekārtas var apmierināt lietotāja vajadzības vēl vairākus gadus. Tomēr otreizējais datortehnikas tirgus ietver sevī arī riskus, kurus būtu jāņem vērā veicot pirkumus. Lielākie riski drošībai slēpjas programmatūrā, kura nāk kopā ar nopirktajām iekārtām. Aplūkosim, ko sevī var slēpt iekārtu līdzi nākošās programmatūras.

 

   Ar datoriem saistītie riski

Lielākais vairums datoru otreizējā tirgū tiek pārdoti ar jau esošu operētājsistēmu (turpmāk – OS). Lielākoties tā ir kāda no Microsoft Windows versijām, tādēļ turpmāk  aprakstītās komandas attieksies tieši uz šo operētājsistēmu. Pirmais kam vajadzētu pievērst uzmanību ir esošo programmu legalitātei. Nelegāla programmatūra var ietvert vīrusus un caurumus, kurus daudzos gadījumos nevar atrast pat ar antivīrusu programmām. Turklāt, ja radīsies nepieciešamība pēc datora pārinstalācijas var nākties saskarties ar situāciju, ka ir papildus jāpērk legāla programmatūra, lai varētu pienācīgi darbināt iegādāto datoru.

Ja esat pārliecinājušies, ka operētājsistēmai (OS) ir legāla izcelsme, tad nākamais solis ir OS stāvokļa pārbaude. Veicot datora pārbaudi, nepieciešams izvērtēt vai dators ir nesen pārinstalēts, vai arī tiek pārdots tāds kādu to līdz šim lietoja iepriekšējais īpašnieks. To var noteikt pārbaudot cik daudz un kādas programmas ir uzinstalētas uz datora. Visvienkāršākais veids ir command prompt logā ierakstīt “systeminfo | find /i “Install Date

Ja instalēšanas datums ir pavisam nesens, tad ar diezgan lielu pārliecību var teikt, ka dators ir tikko pārinstalēts un uz tā nevajadzētu būt programmām ar nezināmu uzvedību.

 

Neskatoties uz visām pārbaudēm vienmēr pastāv risks, ka datorā ir apzināti ielikta kāda darbības novērošanas vai attālinātās piekļuves programma. Ar tās palīdzību noziedznieks var kontrolēt un saņemt visu uz datora notiekošo un ievadīto informāciju, tajā skaitā arī bankas datus un citu personīgu informāciju. Mājas apstākļos visdrošākais veids kā nodrošināties pret dažādiem riskiem būtu datora pārinstalācija izmantojot savu oriģinālo Windows instalāciju un datoram līdzi nākošo OS aktivizācijas kodu.

 

   Mobilo telefonu riski

Ar mobilajiem telefoniem ir līdzīga situācija kā ar datoriem. Saņemot tos no iepriekšējā īpašnieka mēs nevaram būt pārliecināti par to, cik tīrs no ļaunprātīgām programmatūrām ir iegādātais telefons. Pirmais ko būtu nepieciešams darīt pēc iegādes ir, kā minimums, veikt telefona atiestatīšanu.   Telefona atiestatīšana nozīmē, ka telefonā esošā operētājsistēma (piemēram, Android) uzstāda sevi tādā pašā režīmā, kā tikko pēc jauna telefona iegādes. Tādā veidā jūsu telefons kļūst brīvs no iepriekš tur uzstādītajām programmatūrām un iepriekšējā lietotāja datiem.

 

   Maršrutētāji (rūteri), cietie diski un cita tehnika

Jebkura iekārta, kura ir nākusi no cita īpašnieka var potenciāli saturēt nevajadzīgus vai bīstamus failus un uzstādījumus. Tas attiecas arī uz tīkla rūteriem, cietajiem diskiem, usb flash atmiņām utt. Visos gadījumos minimālā prasība ir iekārtas pilnīga atiestatīšana. Tīkla rūteru gadījumā tas nozīmē atjaunot tajā esošo programmaparatūru. Ja lietotājam nav pietiekamu zināšanu kā to veikt, tad labāk to uzticēt veikt speciālistam.

Ar datu nesējiem ir vieglāk operēt. Apdraudējuma riskus var stipri samazināt noformatējot datu nesējus (piemēram ar iebūvētajiem Windows formatēšanas rīkiem).

 

Potenciālo apdraudējumu esamība nenozīmē, ka tas noteikti gadīsies arī ar jums. Tomēr labāk ir laicīgi nodrošināties un lieku reizi pasargāt sevi, nekā pēc tam cīnīties ar sekām. Neatkarīgi no situācijas, iegādājoties lietotu tehniku, vienmēr vajadzētu pielietot augstāk aprakstītās darbības. Vienmēr ir labāk izmantot tīru un tikko uzinstalētu datoru un telefonu, jo tas nodrošinās gan nepieciešamo aizsardzību, gan arī kopumā uzlabos iekārtas darbību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *