Lēns dators? 6 + 1 ieteikumi problēmas noteikšanai.

Share

 

  Ikviens no mums ik pa laikam mēdz saskarties ar datora darbības palēnināšanos. Ja, tas notiek retu reizi un īslaicīgi, tad mēs ar to samierināmies, bet ilglaicīgas problēmas kļūst par apgrūtinājumu. Daudzos gadījumos problēmas cēloni varat noteikt jūs paši. Tas ir salīdzinoši viegli. Ir tikai jāzina, kur paskatīties. To arī vēlos jums pastāstīt. Lai veiktu šīs pārbaudes  ir vēlamas vismaz pamatzināšanas, kā strādāt ar datoru, tomēr tā nav obligāta prasība.

  Ja kādam ir vieglāk uztvert informāciju video formātā, tad esmu ievietojis video instrukciju par to, kas ir jāpārbauda, lai atrastu datora lēnās darbības iespējamos iemeslus.

Ja jums patika šis video, lūdzu piesekojiet manam kanālam – https://www.youtube.com/channel/UCMJqvp3_XIkmGDMVj6eRpXQ?sub_confirmation=1

1. Diska brīvās vietas pārbaude

Pirmā lieta, kuru es pārbaudu, ja cilvēkam ir patstāvīgas problēmas ar datora ātrumu, ir datora cietā diska brīvā vietā. Īpaši tas attiecas uz disku, kurā atrodas pati operētājsistēma. Parasti tas ir C: disks. Ja diska brīvā vieta ir mazāk par 1 GB (gigabaitu), tad ir jāsāk domāt par diska tīrīšanu vai palielināšanu. Bet ir arī gadījumi, kad arī 5 GB brīvā atmiņa, rada problēmas datoram. Tīrīt var gan sistēmas failus (tas gan ir jādara ļoti uzmanīgi), gan arī savus privātos failus (piemēram, attēlus, dokumentus, video).

C disks File explorer

2. Procesora un atmiņas noslodzes pārbaude

Ikvienu datora darbina fiziskas komponentes (procesors, atmiņa, cietais disks), kurām ir katrai savs darbības limits. Tādēļ Windows 10 ir programma, kura parāda kāda ir noslodze šīm komponentēm dotajā brīdī. Šo programmu sauc Task Manager. To var atvērt nospiežot uz rīkjoslas (apakšējā melnā līnija) ar peles labo taustiņu un izvēloties Task Manager.

open task manager

Atvērsies logs, kurā būs attēlotas aktīvās programmas un kāds ir šo programmu resursu patēriņš.

Task manager procesors un atmiņa

Vissvarīgākās sadaļas ir procesora un operatīvās atmiņas daļas (iezīmētas ar sarkanu kvadrātu). Ja jūs redzat, ka procenti ilgstoši atrodas tuvu 100, tad kaut kas nav kārtībā. Vai nu kāda programma intensīvi darbojas un tērē resursus vai atmiņas gadījumā, iespējams ir atvērtas pārāk daudz programmas.

Kā risinājums var būt kādu programmu aizvēršana. Vēlams aizvērt tās programmas, kuras izmanto visvairāk resursus.

3. Automātiski startējošo programmu pārbaude

  Ieslēdzot datoru un iedarbinot Windows 10, fonā automātiski sāk darboties dažādas programmas. Daļu no šim programmām mēs varam kontrolēt un izvēlēties vai tās sāk vai nesāk darboties. Automātisko programmu sarakstu jūs varam ieraudzīt iepriekš jau pieminētajā Task manager programmā. Jums tikai jāizvēlas sadaļa Startup un tur tiks attēlotas visas programmas, kurām ir paredzēta automātiska startēšanās kopā ar Windows operētājsistēmu.

Task manager Startup

Ne visas programmas ir aktivizētas. Kolonā “Status” programmas ar Enabled ir aktīvas un Disabled ir izslēgtas un automātiski nesāk darboties. Ja jums liekas, ka kāda no Enabled programmām ir nevajadzīga un ir pie vainas lēnai datora darbībai, tad varat to atslēgt, nospiežot uz attiecīgās programmas un tad nospiežot uz pogas Disable.

Disable atslegt sākotnes programmas

Piezīme: Programmu atslēgšanu ir jāveic ļoti uzmanīgi, jo kādas no tām var būt ļoti svarīgas jūsu datora darbībai.

4. Vīrusu pārbaude datorā

Vīrusa klātbūtne datorā var ļoti nozīmīgi ietekmēt tā darbību. Tādēļ, ja ir aizdomas par vīrusa klātbūtni un ietekmi, tad vēlams ir veikt datora skenēšanu pret vīrusiem un citām ļaunprātīgām programmām. Datora pārbaudei ir pieejamas daudz un dažādas antivīrusu programmas. Izstrādātāji lielākoties piedāvā gan savu produktu maksas, gan arī bezmaksas versijas. Daudzos gadījumos ar bezmaksas programmām pilnīgi pietiek, tajā pašā laikā maksas versijas piedāvā dažādas papildus drošības pārbaudes un aizsardzības mehānismus.

Ja uz jūsu Windows 10 vai Windows 11 nav uzstādīta neviena antivīrusu programma, tad var iztikt arī ar operētājsistēmā iebūvēto antivīrusu programmu (Microsoft Defender). Gadiem ejot tā ir kļuvusi labāka un var sniegt nozīmīgu aizsardzību jūsu datoram. To kā izmantot Microsoft antivīrusu programmu lasiet šeit – https://drossdators.lv/blog/parbaudit-datoru-ar-antivirusu-programmu/.

5. Pārlūkprogrammas kešatmiņas (cache) dzēšana

 Nākamais solis varētu būt pārlūkprogrammas kešatmiņas dzēšana. Parasti tas ietekmē tikai Interneta pārlūkošanas ātrumu un kvalitāti, bet pārāk aizpildīta atmiņa var ietekmē kopējo datora darbības ātrumu. Katrai pārlūkprogrammai ir nedaudz atšķirīgs veids kā iztīrīt tās kešatmiņu, tādēļ nevaru sniegt universālu instrukciju. Bet zemāk redzamajā video esmu pastāstījis, kā iztīrīt kešatmiņu Google Chrome programmā.

Ja jums patika šis video, lūdzu piesekojiet manam kanālam – https://www.youtube.com/channel/UCMJqvp3_XIkmGDMVj6eRpXQ?sub_confirmation=1

6. Nevajadzīgo programmu noņemšana

Laika gaitā dators “apaug” ar dažādām programmām, kuras mēs uzstādām. Kādam tās ir vairāk, kādam mazāk. Bet jebkurā gadījumā ir nepieciešams ik pa laikam pārskatīt uzinstalēto programmu sarakstu un noņemot nevajadzīgas. To var izdarīt Starta logā ierakstot/atrodot Add or remove programs. Raksta sākumā redzamajā video ir parādīts kur var atrast un kā atbrīvoties no nevajadzīgām programmām.

7. Regulāra datora pārinstalācija

Vislabākais ko jūs varat izdarīt priekš sava datora, ja tas ir kļuvis lēnāks, ir to pārinstalēt. Tas gan neattiecas uz situācijām, kad problēmas ir retas un īslaicīgas. Pa, ja dators darbojas salīdzinoši normāli, bet ir pagājis ilgs laiks kopš tā iegādes un Windows uzstādīšanas, ir vēlams veikt pārinstalāciju. Datora operētājsistēmas atjaunošana nāks par labu ne tikai tā ātrdarbībai, bet arī drošībai. Jo jūs nevaram būt 100% pārliecināti, ka datorā nav iemājojis kāds vīruss. Tādēļ drošības pēc ir labāk to pārinstalēt un tādā veidā atbrīvoties no iespējamām ļaunprogrammatūrām.

Piezīme: Pārinstalējot datoru parūpējieties par failu saglabāšanu vai nu uz ārējā datu nesēja vai arī mākonī.

Kopsavilkums

Augstāk minētie ieteikumi ir tikai daži, kurus jūs varat pamēģināt pielietot, ja dators ir kļuvis lēnāks. Ieteikumi nepalīdzēs visiem, visās situācijās, jo katrs gadījums ir individuāls. Tādēļ, ja netiekat galā ar problēmu paša spēkiem, tad labāk ir vērsties pie speciālistiem, kuri ātrāk un precīzāk spēs noteikt cēloni un rast atbilstošu risinājumu.

Nepieciešamības gadījumā mūsu speciālisti var sniegt konsultācijas un palīdzību saistībā ar datoru un telefonu problēmām, kā arī piedāvāt labāko risinājumu. Par mūsu sniegtajiem pakalpojumiem vairāk var uzzināt sadaļā Pakalpojumi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *