Ļaundabīgas programmas aiz pazīstamu programmu maskas

Share
 • 2
  Shares

 

Piedāvājumu uzstādīt kādas programmatūras jaunāko versiju vai atjauninājumu kaut reizi ir saņēmis ikviens no mums. Bet cik no šiem piedāvājumiem ir bijuši patiesi un cik no tiem ir bijši tikai apmāns?

Visvairāk piedāvājumus uzstādīt programmatūru atjauninājumus saņemam izmantojot Interneta pārlūkprogrammas (Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, u.c.). Pārlūkojot Interneta plašumus mēs gan apzināti, gan neapzināti mēdzam uzdurties vietnēm, kuras iesaka vai pieprasa uzinstalēt vienu vai otru atjauninājumu. Visbiežāk šādus piedāvājumus var novērot vietnēs, kuras mēs varētu nosaukt par šaubīgām. Tās ir gan nelegālu filmu skatīšanās vietnes, viltus ziņu u.c. tamlīdzīgās vietnēs. Veidi kādos tiek piedāvāta programmu lejupielāde ir dažādi. Populārākie ir:

 • Norādījums, ka filmu varēs noskatīties tikai tad ja tiks uzstādīta konkrēta programma (piemēram Adobe Flash);
 • Ieejot mājas lapā uzreiz tiek piedāvāts lejupielādēt programmu;
 • Uz ekrāna tiek parādīts brīdinājums, ka dators ir inficēts un nepieciešams uzinstalēt “uzticamu” antivīrusa programmu, kura atbrīvos no it kā esošā apdraudējuma.

Visos šajos gadījumos lamatu izlicēju mērķis ir panākt, lai jūs labprātīgi uzstādītu uz datora ļaunprogrammatūru. Daudzās situācijās uz upura ierīces tiek uzstādīta tikai ļaunprogrammatūra. Tomēr pēdējos mēnešos ir novērots, ka vairākās situācijās, papildus ļaunprogrammatūrai, tiek uzstādīta arī īstā programma.

Paolo Alto pētījumā [1] ir konstatēts, ka, piekrītot piedāvājumam uzstādīt Adobe Flash jaunāko versiju,  upuris to tik tiešām iegūst. Fonā gan paralēli tiek uzstādīta arī programma, kura veic kriptovalūtas iegūšanu izmantojot upura ierīces resursus. Šāds scenārijs parasta lietotāja modrību iemidzina, jo rodas sajūta, ka vis taču ir kārtībā, jo saņēmu tieši to ko piedāvāja. Patiesībā esam saņēmuši daudz vairāk un ne to ko mēs patiesībā vēlētos.

 

Aizsardzības pasākumi

Lai izvairītos no šādu programmu uzstādīšanas, nepieciešams būt vērīgam un domāt līdzi. Brīdī, kad tiek piedāvāts kaut ko uzinstalēt uz jūsu datora, iesaku padomāt par sekojošām lietām:

 1. Apstājieties. Padomājiet. Un tikai tad reaģējiet.
 2. Vai vietne, kuru es apmeklēju ir uzticama.
 3. Vai vietnes aplūkošanai tik tiešām ir nepieciešama šī programmatūra.
 4. Vai resurss no kura tiek piedāvāts lejupielādēt programmu izskatās īsts.
 5. Prasīto programmatūru uzstādīt pašam izmantojot instalāciju no izstrādātāja oficiālās mājas lapas.

Visu augstāk minēto noteikumu ievērošana nepasargās jūs 100%, bet tomēr jūsu drošība ievērojami palielināsies. Ja kāds no punktiem ir negatīvs attiecībā uz aizdomīgo vietni, tad visdrošākā rīcība ir pamest šo vietni. Ļoti bieži, tieši lietotājs ir tas, kas nosaka vai noziedznieka plāns būs sekmīgs vai cietīs neveiksmi. Tādēļ centīsimies kļūt par grūtu mērķi kibernoziedzniekiem.

 

[1] https://researchcenter.paloaltonetworks.com/2018/10/unit42-fake-flash-updaters-push-cryptocurrency-miners/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *