Konfidencionalitāte lietojot Google Chrome pārlūkprogrammu

Share
 • 4
  Shares

 

Interneta  lietošana parastam lietotājam gandrīz vienmēr sākas ar pārlūkprogrammu. Mēs esam pieraduši, ka, lai sāktu lietot Internetu,  vienkārši atveram mūsu iemīļotāko pārlūkprogrammu ( Google Chrome,  Internet Explorer, Mozilla Firefox, u.c.), sākam meklēt un skatīt mūs interesējošo informāciju. Tajā pašā brīdī arī meklētājprogrammas (piem., google.com), mājas lapas, reklāmu servisi sāk novērot arī mūs. Mūsu datoros tiek ievietota dažāda informācija par mūsu apmeklējumiem un meklējumiem. Lapām un pakalpojumiem, kurus izmantojam, pēc viņu pieprasījuma tiek nosūtīta dažāda informācija par mums, mūsu datoru un to, ko mēs darām Internetā. Ja jūs vēlaties, lai vismaz daļa no šīs informācijas plūsmas starp jūsu datoru un Internetu pārtrauktu savu darbību, tad sāciet ar savas pārlūkprogrammas elementāru konfidencialitātes uzlabošanu.

 

Iestatījumu maiņa

Uzinstalējot un lietojot Interneta pārlūkprogrammas, cilvēki nemaz neapzinās, kādā režīmā šīs programmas strādā. Notiek akla paļaušanās, ka tās ir drošas, un kompānijas, kuras tās izveidojušas, ir uzticamas un godīgas. Realitātē diemžēl tā nav. Ir vairāki uzstādījumi pārlūkprogrammās, kuri patiesībā padara jūsu privātumu mazāku. Nākamajos soļos mēģināsim šo situāciju pavērst uz drošākas vides pusi. Tā kā populārākā Interneta pārlūkprogramma ir Google Chrome, tad pamainīsim iestatījumus tieši šai programmai. To paveikt var pavisam vienkārši. Zemāk ir uzskaitīti soļi kā to izdarīt Google Chrome pārlūkprogrammā.

1. Atvērt pārlūkprogrammas iestatījumus var nospiežot uz izvēlni labajā augšējā malā un izvēloties “Iestatījumi” (1.attēls)

2. Noritiniet lapu līdz lejai un nospiediet “Papildu”. Jums tik parādīti papildus uzstādījumi.

3. Sadaļā “Konfidencialitāte un drošība” ir vairāki iestatījumi, par kura lietderību un nepieciešamību ir jālemj lietotājam. Ar trekno tekstu esmu iezīmējis tos parametrus, kurus pats atslēgtu, ja vēlētos palielināt savu privātumu izmantojot Interneta pārlūkprogrammu.

 1. Ja ir iespējots šis iestatījums, tad Chrome pārlūkprogramma brīdī, kad rodas problēmas ar kādas lapas apmeklējumu, nosūtu web lapas adresi Google un balstoties uz šo informāciju atsūta jums piedāvājumus par alternatīviem interneta resursiem.
 2. Šis pakalpojums nodrošina, ka tad, kad adreses laukā jūs rakstāt meklēšanas vārdus, tad automātiski tiek piedāvāti papildus meklēšanas vārdi. Šis pakalpojums balstās uz līdzīgiem web meklējumiem, jūsu meklēšanas vēsturi un populārām Interneta lapām. Šo pakalpojumu es ieteiktu atslēgt, gadījumā, ja nevēlaties, lai visa jūsu meklēšanas vēsture būtu pieejama Google uzņēmumam.
 3. Ieteikumu pakalpojums sevī ietver, ka Chrome izanalizējot web lapu un lietotāja paradumus jau laicīgi ielādē tā paša resursa citas lapas, kuras iespējams lietotājs apmeklēs.
 4. Sistēma automātiski nosūta izvēles kārtībā informāciju par resursiem, kurus apmeklējat, to adreses, galvenes informāciju, kā arī fragmentus no šiem resursiem. Ņemot vērā, ka nav pilnībā skaidrs pēc kādiem principiem tiek izvēlēti resursi, par kuriem tiek nosūtīta informācija no lietotāja datora, es ieteiktu atslēgt šo iestatījumu.
 5. Šī interneta pārlūka funkcionalitāte palīdz aizsargāt lietotāju no zināmām aizdomīgām un bīstamām Interneta lapām. Lai to nodrošinātu lietotāja datorā ik pa laikam tiek lejupielādēts bīstamo resursu saraksts. Kopējai datora drošībai šī ir noderīga funkcionalitāte, kuru būtu vēlams aktivizēt un lietot.
 6. Atļaujot no datora uz Google nosūtīt lietošanas statistiku, lietotājs dalās gan ar sava datora resursu, gan ar lietošanas paradumu informāciju. Lai gan Google apgalvo, ka šo informāciju nekādā veidā nevar sasaistīt ar konkrēto cilvēku, tomēr nosūtītā informācija palīdz mārketinga kompānijām vēl precīzāk veidot savu mārketinga stratēģiju.
 7. Ieslēdzot “Nesekot” iestatījumu, kopā ar lapas atvēršanas pieprasījumu, aizies arī pieprasījums neievākt informāciju par šī lietotāja un datora pārlūkošanas vēsturi, aplikācijām un uzvedību. Tomēr šis pieprasījums nav saistošs, tādēļ daudzas Interneta lapas ignorē šo lūgumu un tā pat ievāc visu viņus interesējošo informāciju.
 8. Pareizrakstības kļūdu atrisināšanas pakalpojums nosūta visu jūsu ierakstīto informāciju Google serveriem, kuri to salīdzina ar esošo valodas pareizrakstības servisu. Visticamāk, ka viss ierakstītais ne tikai tiek salīdzināts ar valodas pareizrakstību, bet arī saglabāts un uzglabāts. Ieteiktu izslēgt.

 

Augstāk minēto ietstatījumu uzstādīšana vai izslēgšana tikai palielina konfidencialitāti attiecībā pret informāciju, kura tiek nosūtīta Google par jūsu Interneta lietošanas paradumiem un apmeklētajiem Interneta resursiem. Tas nekādā veidā nepasargā no dažādiem uzbrukumiem, ja lietotājs apmeklē šaubīgas mājas lapas un lejupielādē nezināmas izcelmes programmatūras. Bet jebkurā gadījumā šis būtu labs sākums, lai kopumā sāktu rūpēties par savu konfidencionalitāti un drošību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *