Katrs no mums var saņemt šantāžas e-pastu. Kā rīkoties?

Share
  • 6
    Shares

 

Pēdējo mēnešu laikā parādās daudz ziņu par šantāžas e-pastu strauju izplatību. Šāda veida e-pastu var saņemt jebkurš no mums, tādēļ ir jāzina kā reaģēt un rīkoties tādos gadījumos.

 

  Krāpniecības būtība

Viss sākas ar to, ka potenciālie upuri savās pastkastītēs saņem e-pastu, kas ir nācis no viņu pašu epasta. Cilvēks tiek informēts, ka viņa e-pasta kastīte ir tikusi uzlauzta. Tiek uzrādīts e-pasta nosaukums, kā arī parole. Dažos gadījumos parole netiek nemaz uzrādīta. Turpinājumā vēstules sūtītāji informē, ka cilvēka dators ir ticis inficēts ar vīrusu. Ar šī vīrusa palīdzību ļaundaru rīcībā ir nonākušas datora lietotāju sarakstes sociālajos tīklos un epastos, kā arī porno lapu video ieraksts, kuru ir apmeklējis upuris. Papildus tam ir veikts ieraksts no web kameras un tādā veidā upuris ir nofilmēts kompromitējošā situācijā. Vētulē tiek piedraudēts, ja 48 stundu laikā netiks samaksāta izpirkuma maksa, tad šis video tiks nosūtīts draugiem, paziņām un kolēģiem.

Patiesībā šī ir tikai iebiedēšanas tehnika, ar kuras palīdzību noziedznieki cer, ka vismaz neliela daļa no  vēstules saņēmējiem uzķersies uz izliktā āķa un samaksās pieprasīto izpirkumu. Protams, ka vēstuļu sūtītāju rīcībā nav nekādu datu, failu vai video ierakstu. Jūsu e-pasta adrese ir iegūta kādam hakerim uzlaužot kādu sistēmu un iegūstot tajā saglabātās e-pasta adreses un paroles. Visticamāk, ka šīs paroles jau ir vairākus gadus vecas un nav vairs aktīvas.

Parasti vēstules saņēmēji sabīstas no tā, ka sūtītāja laukā (From:) ierauga savu e-pasta adresi. Tas apstiprina ļaundaru apgalvojumu, ka pastkastīte ir uzlauzta un vēstule ir sūtīta no turienes. Patiesībā tas tā nemaz nav un ļaundari ar noteiktām metodēm nomaskē īsto sūtītāju un aizstāj to ar upura e-pasta adresi.

 

  Kā pasargāt sevi

Pirmais noteikums: Jebkādas šāda satura e-pasta vēstules ir jāuztver ar vēsu prātu. Ja kāds apgalvo, ka ir uzlauzis jūsu kontu, tad visbiežāk tas nav nekas vairāk par blefu un šantāžas mēģinājumu. Ja noziedznieku rīcībā tiešām būtu jūs komprametējoši materiāli, tad tie tiktu arī uzrādīti.

Pat ņemot vērā, ka konta uzlaušana ir nepatiesa, ieteikums būtu nekavējoties nomainīt paroles kontiem, kuri ir minēti. Pat ja nav indikāciju par to, ka izmantotās paroles vairs nav drošas, ir ieteicams regulāri veikt paroļu nomaiņu.

Nekad nemaksājiet izspiedējiem samaksu, kuru viņi pieprasa. Šādi uzbrukumi un apdraudējumi eksistē tikai tādēļ, ka ir kas par tiem maksā. Turklāt pat samaksājot izpirkuma maksu neviens nedod garantiju, ka saņemsiet to, kas jums ir solīts.

Pēdējais ieteikums būtu, jau laicīgi domāt par savu iekārtu un personīgās informācijas drošību. Vislabāk būtu konsultēties ar speciālistiem un izmantot atbilstošus risinājumus. Preventīvi pasākumi vienmēr izmaksā mazāk nekā cīņa ar sekām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *