computer security

Kā rūpēties par sava datora un datu drošību

Share

 

Ikdienā lietojot datoru un Internetu mums ik pa brīdim nākas dzirdēt par dažādām bīstamām un nepatīkamām lietām, kas atgadās ar datoriem un cilvēku datiem. Tomēr tas mūs tiešā mērā neskar, tādēļ nodomājam: “Man jau nav nekā ko nozagt”, “Kam es esmu interesants, lai mani izsekotu”, utt. Pirmkārt ir jāsaprot, ka datoru noziedznieki, un to radītās programmas nešķiro, kurš ir svarīgs un kurš nē.

Jebkurš no mums ir potenciāls upuris līdz brīdim, kad ir veicis darbības sevis aizsardzībai.

Tā pat arī laupītājs uz ielas to, ka jums ir tikai daži eiro nevis vairāki simti, saprot tikai pēc tam, kad laupīšana jau ir veikta, un ir par vēlu, lai to novērstu. Tādēļ, labākā izvairīšanās no uzbrukumiem ir jau iepriekš veikt preventīvas darbības sevis un sava datora aizsardzībai.

Otrs princips, kurš ir jāsaprot, ka nav iespējams pilnībā sevi aizsargāt. Lai arī cik lielu aizsardzību mēs uzliktu, vienmēr atradīsies jauni veidi, kā iekļūt mūsu datorā un piekļūt mūsu informācijai. Tajā pašā laikā, mēs varam veikt dažas vienkāršas darbības, kuras stipri samazinās uzbrukuma risku. Zemāk aprakstīšu kādas ir šīs darbības.

 

   Legāla programmatūra

Viens no pirmajiem noteikumiem ar kuriem vajadzētu sākt ir legālas programmatūras izmantošana. Kā minimālā prasība ir legālas operētājsistēmas (visizplatītākā – Microsoft Windows) lietošana savos datoros. Noziedzniekam nav nekā vienkāršāka, kā ievietot Windows programmā kādu ļaunprogrammatūru, un tad to bez maksas piedāvāt jums. Diemžēl šeit darbojas teiciens – “Bezmaksas siers ir tikai lamatās”. Iegādājoties un lietojot legālu programmatūru mēs jau sākotnēji izveidojam labu augsni drošākai datora lietošanai. Lielākā daļa nelegālās programmatūras nāk līdzi ar, vai nu vīrusiem, vai apzināti izveidotiem caurumiem caur, kuriem vēlāk varēs pieslēgties jūsu datoram.  Ja jums ir legālas programmas, tad jums ir pieejami arī visi atjauninājumi, kurus piedāvā šīs programmatūras ražotājs (kādēļ tie ir vajadzīgi lasiet zemāk).

 

   Drošas paroles

Vāja parole ir biežs iemesls noziedznieku piekļūšanai datorā. Cilvēki bieži neapzinās, ka noziedzniekam nav nepieciešams izmantot sarežģītus uzbrukumus, ja paroles  ir vājas un viegli uzminamas. Tādēļ veidojot paroles tiek ieteikts izmantot gan mazos, gan lielos burtus, gan arī ciparus un īpašās zīmes. Tādā veidā parole kļūs drošāka. Tas nenozīmē, ka jāizmanto pilnīgi visi nosacījumi, bet tomēr ir vēlams, lai parole nebūtu tikai vienkāršs, viegli uzminams vārds. Kaut vai tikai pieliekot parolei klāt kādu ciparu vai simbolu uzreiz tiek ievējrojami uzlabota paroles drošība.

 

   Antivīrusa izmantošana

Bez antivīrusa nav iedomājams neviens mūsdienu dators. Šī veida programmatūras ir neatņemama mūsdienu datora sastāvdaļa. Antivīrusu nepieciešams uzstādīt uzreiz pēc operētājsistēmas uzstādīšanas. Nedrīkst to atlikt uz vēlāku laiku, jo pēc tam jau var būt par vēlu. Tā pat ir jārupējas, lai antivīrusa datubāzes būtu pastāvīgi atjaunotas, jo no tā ir atkarīgs vai jūsu antivīrus spēc identificēt visus jaunākos vīrusus un uzbrukuma veidus.

Tomēr nevajadzētu paļauties, ka šī programma uz jūsu datora pilnībā aizsargās jūs no visiem vīrusiem un citiem apdraudējumiem. Tā pat kā antivīrusu izstrādātāju kompānijas pastāvīgi pilnveido savus risinājums, tik pat neatlaidīgi vīrusu izstradātāji izdomā dažādus mehānismus kā apiet antivīrusu skenerus. Tiklīdz kādai no ļaunprogrammatūrām būs izdevies tikt cauri jūsu datora aizsardzībai, varam uzskatīt, ka jūsu dators nav drošs, un pat pilna datora skenēšana daudzos gadījums neatbrīvos datoru no jau tur esošajiem apdraudējumiem. Šajā gadījumā palīdzēt varēs tikai pilnīga datora pārinstalācija.

 

   Atjauninājumi

Ikdienā strādājot ar datoru, uzaicinājumi atjaunot jūs datoros esošās programmas ir kļuvušas pavisam uzmācīgas. Bet  tam ir loģisks un pamatots izskaidrojums. Programmās esošās nepilnības (“caurumi”) ir visizplatītākais veids, kā vīrusi un ļaunprogramatūra iekļūst jūsu datorā. Tādēļ ir svarīgi, pirmkārt, neatslēgt programmu atjauninājumu piedāvājumus un otrkārt sekot līdzi, lai šie atjauninājumi tiktu instalēti uz datora. Daudzu programmu gadījumā var uzstādīt, lai šie atjauninājumi tiktu instalēti automātiski.

 

   Lietotājs – datora drošības rādītājs

Manā skatījumā datora lietotājs ir pats galvenais datora drošību noteicošais faktors.

Tas, kā mēs lietojam datoru un Internetu, ļoti bieži nosaka vai tas tiek apdraudēts, vai nē.

Ļoti daudzi no vīrusiem datoros iekļūst tieši lietotāja neuzmanības dēļ, viņam pašam atverot infecētus e-pastus. Tas pats attiecas arī uz Interneta lietošanu. Ja mēs bez izvērtēšanas vērsim vaļā visas mājas lapas pēc kārtas un instalēsim visas programmas, kuras mums tiks piedāvātas, mēs ar lielu varbūtību drīz vien kļūsim par noziedznieku upuriem. Ir jāsaprot, ka metodes, kuras izmanto noziedznieki ir dažādas un tās svārstās no pavisam banālām, līdz ļoti sarežģītām. Bieži rodas situācijas, kad pat profesionālam lietotājam rodas šaubas, vai piedāvātā instalācija vai atsūtītais fails ir kaitīgs vai nē. Šādos brīžos es ieteiktu neaiztikt konkrēto failu un censties noskaidrot no sūtītāja citos veidos, vai šis fails ir drošs vai bīstams.

 

  Kopsavilkums

Pasargāt sevi un savu datoru no apdraudējuma var tikai darbojoties kompleksi. Vienmēr ir jāatcerās, ka datora drošība būs tik spēcīga, cik spēcīgs būs tās vājākais posms. Tādēļ ir nepieciešams izpildīt visus no augstāk aprakstītajiem punktiem, lai jūsu datoram, un tajā esošajai informācijai, būtu aktīva vismaz pamata aizsardzība. Visas no šīm lietām neprasa padziļinātas datora lietošanas prasmes, un katrs datora lietotājs tās var veikt pats. Galvenais ir apzināties, ka bez aprakstītajām aizsardzības metodēm, jūsu dators ātri vien kļūs par ļaunprogrammatūru perēkli. Ja jums ir radušās aizdomas, ka datorā ir kāda ļaunprogrammatūra, tad labākai risinājums ir pilnībā pārinstalēt datoru, jo pilnībā to iztīrīt praktiski nav iespējams.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *