WhatsApp

Kā es gandrīz kļuvu par WhatsApp konta zādzības upuri

Share

WhatsApp kontu zādzības jau kādu laiku ir kļuvušas par izplatītu parādību. Lielākajā vairumā gadījumu upuris pats ir palīdzējis noziedzniekiem iegūt kontroli pār savu kontu. Pēc noklusējuma kontroli pār kontu var iegūt ievadot 6 ciparu kombināciju, kura tiek nosūtīta uz mobilā telefona numuru, ar kuru tiek veikta reģistrācija. Ļaundari šo ne pārāk sarežģīto mehānismu izmanto savā labā.

Arī mana ģimene nesen saskārās ar šādu veida uzbrukumu. Ņemot vērā pieredzi, ikdienā saskaroties ar dažādiem krāpšanas veidiem, izdevās diezgan ātri saprast, ka šī ir krāpšana. Tajā pašā laikā, veids, kā šis krāpšanas mehānisms darbojas ir ļoti viltīgs un iedarbojas uz cilvēka psiholoģiju. Saņemot ziņu ar tekstu: “Atvainojiet, es kļūdas dēļ nosūtīju jums sešciparu kodu īsziņā.  Vai varat to man pārsūtīt? Tas ir steidzami” (ziņa tika saņemta no numura: +371 25433000), cilvēka pirmā, automātiskā reakcija ir palīdzēt un pārsūtīt ziņu.

Cilvēkiem ir dabiska vēlme palīdzēt citiem, un to diemžēl izmanto ļaundari.

Palīdzēsim atrisināt jūsu IT jautājumu

 

Kā darbojas ļaundari

Potenciālajam upurim no WhatsApp tiek atsūtīta īsziņa ar 6 ciparu kombināciju. Šo pieprasījumu ir iniciējuši ļaundari ievadot jūsu telefonu sava telefona WhatsApp aplikācijā. Īsi pēc īsziņas saņemšanas, cilvēks saņem arī WhatsApp ziņu no nezināma numura, ar lūgumu pārsūtīt tikko saņemtos ciparus, kuri it kā kļūdas pēc ir nosūtīti upurim. Ja šos ciparus nosūta krāpniekiem, tad viņi var aktivizēt jūsu WhatsApp kontu savā ierīcē.

  Iegūstot kontroli par kontu, ļaundari var nobloķēt piekļuvi upurim un tālāk jau upura vārdā sūtīt dažādas krāpnieciskas ziņas draugiem un paziņām.

Zemāk redzamajos attēlos jūs varat redzēt kādā veidā tiek lūgts pārsūtīt saņemto numuru. Attēlā (kreisajā pusē) ir īsziņa no WhatsApp ar PIN. Attēlā (labajā pusē) lūgums no svešas personas pārsūtīt tikko saņemto PIN.

 

Kā pasargāt sevi

Labā ziņa – WhatsApp ir parūpējies par papildus drošības mehānismu, lai pasargātu lietotājus no šāda veida krāpnieciskiem uzbrukumiem. Uzstādot WhatsApp divpakāpju verifikāciju jūsu konts tiks papildus aizsargāts ar 6-ciparu PIN, kuru zināsiet tikai jūs. Kā to izdarīt, jūs varat redzēt zemāk esošajā video.

Lai uzstādītu divpakāpju verifikāciju WhatsApp aplikācijā ir jāveic sekojošas darbības:

 • Nospiest uz 3 punktu ikonas
 • Izvēlēties “Iestatījumi¨
 • Nospiest uz sadaļas “Konts”
 • Izvēleties un nospiest uz “Divpakāpju verifikācija¨
 • Nospiest pogu “Iespējot¨
 • Izdomāt un ievadīt 6 ciparu PIN
 • Atkārtoti ievadīt 6 ciparu PIN
 • Ievadīt savu e-pasta adresi (PIN atiestatīšanai)
 • Atkārtoti ievadīt e-pasta adresi
 • Nospiest pogu “Pabeigts¨

Pēc PIN koda uzstādīšanas, WhatsApp aplikācija ik pa laikam lūgs ievadīt jūsu PIN kodu. Tas tiek darīts, lai lietotāji to vieglāk atcerētos. Nepieciešamības gadījumā PIN un atkopšanās e-pastu var nomainīt uz citu.

 

Kā pasargāt sevi turpmāk

Daudzas aplikācijas piedāvā papildus drošības mehānismus kontu aizsardzībai. Parasti tas ir 2-faktoru autentifikācija caur aplikāciju, telefonu vai citu metodi. Iesaku to uzstādīt un tādā veidā apgrūtināt noziedzniekiem piekļūšanu jūsu informācijai. Otrkārt, esiet uzmanīgi. Ja saņemat kādu lūgumu, izvērtējiet to pirms atbildēt. Tā ir jārīkojas, pat ja lūdzējs ir radinieks vai paziņa. Daudzos gadījumos noziedznieki izmanto draugu un paziņu iepriekš uzlauztos kontus, lai mums nosūtītu krāpnieciskus un viltus pieprasījumus. Esiet modri un uzmanīgi, tas pasargās no lielākā vairuma krāpšanas mēģinājumiem.

One thought to “Kā es gandrīz kļuvu par WhatsApp konta zādzības upuri”

 1. Man ir 60 gadi.
  1. Man tā bija ļoti noderīga informācija.
  2. Visi iepriekš aprakstītie soļi bija saprotami un viegli izpildāmi pat man.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *