secure password

5 drošas paroles izveidošanas principi

Share

 

Paroles stiprība ir viena no pirmajām sienām, kura mūs aizsargā no ļaundariem. Ja mēs izmantojam vāju un viegli uzminamu paroli, tad nav nepieciešams izmantot sarežģītākus paņēmienus, lai iekļūtu datorā.

Pietiek tikai ar jūsu paroli un visas durvis ir atvērtas, turpmākai datora ļaunprātīgai izmantošanai.

Apzinoties šo faktu, katram no mums vajadzētu veltīt vismaz dažas minūtes, lai izdomātu sev jaunu, drošu paroli. Lai to izdarītu, nepieciešams zināt, kas veido paroli drošu.

 

   Jo garāka parole, jo labāk

Mēs esam pieraduši, ka pirmo reizi ierakstot paroli daudzās vietās minimālais garums tiek prasīti 8 simboli. Lielākoties, paroles ar 8 simboliem, jau varam uzskatīt par drošām, tomēr, ja vēlamies patiešām drošu paroli, tad izdomājam to 12 simbolus garu.

 

   Zīmju dažādība

Drošā parolē vēlam izmantot sekojošas zīmes:

  • mazos burtus
  • lielos burtus
  • ciparus
  • simbolus.

Jo vairāk dažāda veida zīmes tiks izmantotas, jo jarežģītāk šādu paroli būs uzlauzt vai uzminēt. Aizstājot burtus ar simboliem, vēlams tos neievietot acīmredzamās vietās. Piemēram, “kartupelis” vārdā tiek “a” aizstāts ar “@”. Šādus aizvietojumus ir iespējams diezgan viegli uzminēt.

 

   Vārdnīcā esošie vārdi

Vārdnīcā esošo vārdu izmantošana arī atvieglo to uzlaušanu un uzminēšanu. Tomēr, ja sarunvalodas vārdu padara tiešā veidā neizlasāmu ar dažādu zīmju un ciparu palīdzību, tad risks strauji samazinās. Piemēram: “krododils” var kļūt par “krokO9ils“.

 

   Lai vieglāk atcerēties

Ir saprotams, ka ir grūti atcerēties daudzās paroles. Tomēr šo procesu var atvieglot izmantojot kādu zināmu frāzi. Pienācīgi to pamainot, tā kļūst par drošu paroli. Piemēram, var izmantot kādas dziesmas teksta pirmo rindiņu un aizvietot dažus burtus ar cipariem vai simboliem. Piemēram, kāda teiciena: “Iespējams, ka cilvēka dzīvē nav nekā grūtāka par izvēli” daļu “nekā grūtāka par izvēli” var pārvērst par šādu drošu paroli: “nekAgrut@kaPARizvel1“. Pat izmainot tikai vienu burtu uz ciparu vai simbolu parole kļūst stipri grūtāk uzlaužama.

 

   Unikālas paroles

Lai arī cik mums būtu grūti, katru reizi izdomāt jaunas paroles, tomēr šis ir viens no kritiskiem nosacījumiem, lai mūsu konti būtu pastiprināti aizsargāti. Vienas un tās pašas paroles izmantošana dažādos kontos, palielina risku piekļūt šiem kontiem. Īpašu uzmanību jāvelta tā e-pasta drošībai, kurš ir iestatīts citu kontu paroles iegūšanai. Iegūstot viena konta datus, noziedznieki var iegūt pieeju pie citiem, jums piederošajiem, kontiem.

 

Pieci minētie principi pēc savas būtības nav nekas unikāls, var pat teikt, ka tie ir pavisam vienkārši. Tajā pašā laikā daudzi cilvēki aizmirst par šiem pamatprincipiem, kad veido savas paroles. Īpaši pie paroles izveidošanas jāpiedomā, veidojot tās internetbankai, vai jūsu personas datu saturošiem kontiem. Katra datora lietotāja izvēlē paliek vai censties izdomāt drošākas paroles, vai arī veidot tās vienkāršas un pēc viena un tā paša veida. Ņemot vērā ar kādiem datiem par sevi un finanšu līdzekļiem riskējam, drošas paroles izveidošana būtu pirmais solis uz sevis pasargāšanu.

 

Lielākai drošībai ir jāatcerās, ka, ik pa laikam, paroles ir jānomaina. Šajā video ir parādīts kā viegli nomainīt Windows 10 paroli – https://youtu.be/iVKYYeO-6uU

Visos problēmu gadījumos nav iespējams atrisināt problēmu saviem spēkiem, tādēļ nepieciešamības gadījumā mūsu speciālisti var sniegt konsultācijas un palīdzību saistībā ar datoru un telefonu lietošanas jautājumiem un problēmām, kā arī piedāvāt labāko risinājumu. Par mūsu sniegtajiem pakalpojumiem vairāk var uzzināt sadaļā Pakalpojumi.

One thought to “5 drošas paroles izveidošanas principi”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *